Coronavirüs (Covid-19) Ülkemizde Yayılıyor

Son zamanlarda Çin’de başlayıp Avrupa ve sonra da tüm dünyaya yayılan ve pandemi olarak ilan edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) küresel bir tehdit olmaya devam ediyor. Aralık ayında Çin’de bulunan Wuhan kentinde et ve deniz ürünleri satan bir pazardan başlayan salgın, ABD ve Avrupa başta olmak üzere her kıta da pek çok ülkeye yayıldı.

Coronavirüs (Covid-19) Nedir?

Koronavirüs ailesi genelde insanlardan bulaşan fakat hayvanlarda da bulunup nadiren bulaşıcıdır. Fakat insandan insana oldukça fazla bulaşıcıdır. Tıpkı Covid-19 gibi aynı coronavirus ailesinden pek çok örnek bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir :

  • Orta Doğu Solunum Yolu Hastalığı olarak da geçen MERS virüsü.
  • SARS yada ilk olarak Çin’in güneyinde bulunan Guangdong eyaletinde görülen şiddetli akut solunum yolu sendromu

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Covid-19 semptomları genelde hafif ile şiddetli olmak üzere kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Semptomların belirginleşmesi, virüs tarafından enfekte olduktan sonra 2-14 günü bulabilir. Ayrıca bazı kişilerde, diğer kişilere oranla bazı semptomlar görünmeyebilir ve kendini belli etmeden sinsi şekilde gelişebilir. Bazı belirtiler şunlardır:

  • Ateş (bir kişinin ateşinin olduğunun kabul edilmesi için, 38 derece ile 38,5 derece üstünde olması gerekli)
  • Öksürük
  • Nefes darlıkları

Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, bronşit veya pnömoni gibi hastalıklara sahip olanlarda daha ciddi ve etkili semptomlar görünebilir. Kimi kişilere virüsün zayıf hali bulaşabilir ve herhangi bir semptom vermeden vücut tarafından kolaylıkla yenilebilir. Çocuklar ise ekstra tehdit altında değildir. Virüsün çocuklara daha etkili olduğuna dair bir etki yoktur.

Covid-19
Maske Takan İnsanlar

Kovid-19 Teşhisi Nasıl Konulur?

Covid-19 olduğunuzdan şüpheleniyor yada semptom taşıyorsanız, hemen bir aile hekimine danışabilirsiniz. Lütfen şüpheleniyorsanız maske takmaya, izole kalmaya dikkat edin. Aile hekimi sizi gereken yerlere yönlendirecek ve gerekli testler için sizleri yönlendirecektir. İzolasyona alınabilir yada evinizde izolasyona alınabilirsiniz. Bu durum tamamen durumunuza bağlıdır.

Covid-19 Nasıl Engellenir?

Hastalık Kontrol Merkezleri, etkilenen çeşitli ülkeler için seyahat tavsiyeleri yayınlamıştır. COVID-19’un bulunduğu bir bölgeye seyahat ediyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Hasta olduğunu bildiğiniz kişilerden uzak durmaya dikkat edin ve grup halindeki insanlardan uzak kalın. Hasta olun veya olmayın, önemli değilse dışarı çıkmayın.

Öksürür yada hapşırırken bir mendil kullanın. Mendil erişiminiz yoksa üst kolunuza yada dirseklerinize öksürün ve kesinlikle ellerinize öksürmeyin.

Tuvalete girdikten sonra, öksürüp, hapşırdıktan sonra ellerinizi en az 20 saniye sabunlu suyla iyice yıkayın. Sabuna veya suya erişim yoksa en az %60 alkol içeren alkol yada alkol bazlı dezenfektanlar kullanın. Eller gözle görülür bir şekilde kirlenmiş ise alkolden ziyada yıkamanız gerekmektedir.

Ellerinizi, yüzünüze, buruna ve göze ellemekten kaçının.

Coronavirüs Tedavisi

Henüz Covid-19 için bulunmuş bir aşı veya tedavi yoktur. Virüsler genel olarak kendi kendine giderler. Bunun için bağışıklık sistemini güçlü tutmak gereklidir. Semptomlar soğuk algınlığından daha kötüyse doktora başvurun. Sizlere destekleyici tedavi ve ilaçlar uygulayabilirler.

Soğuk algınlığı yada grip algınlığında olduğu gibi sıcakta kalın, dinlenin, yorulmamaya ve bol uykuya dikkat ederek bolca sıvı tüketin. Hastaysanız başkaları ile temastan kaçının.

Diğer Kaynaklar

Yeni tip koronavirüs hakkında bilgi alabileceğiniz pek çok Türkçe ve yabancı kaynak bulunmaktadır.

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19)

Covid-19 ve İşverenler

About Coronavirus Disease 2019 (COVID-19)